Superocean Heritage 46 Black Dial Stainless Steel Men's Watch A1732024/B868-152A
Brand New
Code: A1732024/B868-152A
Discontinued, no longer available.
Authenticity Guaranteed
2 YearWarranty
Brand New
30 Day Return Policy
Item Details
Item
  • Brand
    Breitling
  • Series
    Superocean Heritage
  • Sub Series
    46
  • Gender
    Men's
  • Code
    A1732024/B868-152A
  • MPN
    A1732024/B868-152A
  • UPC
  • Brand Origin
    Swiss Made
Case
  • Case Material
    Stainless Steel
  • Case Diameter
    46mm
  • Case Thickness
    13.6mm
  • Bezel
    Uni-Directional Rotating
  • Crystal
    Scratch Resistant Sapphire
  • Crown
    Screw Down
Dial
  • Dial Color
    Black
  • Dial Description
    Silver tone luminous hands and index hour markers on a black Dial
  • Dial Markers
    Stick
  • Hand Color
    Silver
  • Calendar
    Date at 6 o'clock
  • Functions
    Date, Power Reserve and Hour, Minute, Second
Movement
  • Movement
    Automatic Self Winding
  • Engine
    Breitling Calibre 17
  • Power Reserve
    Approx. 40 hours
Band
  • Band Material
    Stainless Steel
  • Band Color
    Silver
  • Band Description
    Ocean Classic Steel Mesh
  • Clasp Type
    Deployment with Push Button and Foldover
Additional Information
  • Water Resistant
    200 Meters - 660 Feet
  • Warranty
    2 Year WatchMaxx Warranty
  • Also Known As
    A1732024.B868.152A, A1732024/B868/152A, A1732024, B868, 152A, A1732024/B868-152A
Brand New Authentic Breitling Superocean Heritage 46 Black Dial Stainless Steel Men's Watch Model A1732024/B868-152A. Polished Stainless Steel case with Ocean Classic Steel Mesh watch band. Deployment with Push Button and Foldover clasp. Uni-Directional Rotating bezel. Dial description: Silver tone luminous hands and index hour markers on a black dial. Automatic Self Winding movement. Powered by Breitling Calibre 17 engine with 40 hours power reserve. Watch functions: Date, Power Reserve, Hour, Minute, Second. Screw Down crown. Scratch Resistant Sapphire crystal. Case size: 46mm. Case thickness: 13.60mm. 200 Meters - 660 Feet water resistant. 2-year WatchMaxx warranty. Also known as model: A1732024/B868/152A, A1732024.B868.152A, A1732024|B868|152A, A1732024/B868-152A.