Superocean Heritage 46 Black Dial Stainless Steel Men's Watch A1732024/B868-152A
Brand New
Code: A1732024/B868-152A
Breitling
Brand New
Code: A1732024/B868-152A
Authenticity Guaranteed
2 YearWarranty
30 Day Return Policy
Brand
Breitling
Series
Superocean Heritage
Sub Series
46
Gender
Men's
Code
A1732024/B868-152A
MPN
A1732024/B868-152A
UPC
Brand Origin
Swiss Made
Case Material
Stainless Steel
Case Diameter
46mm
Case Thickness
13.6mm
Bezel
Uni-Directional Rotating
Crystal
Scratch Resistant Sapphire
Crown
Screw Down
Dial Color
Black
Dial Description
Silver tone luminous hands and index hour markers on a black Dial
Dial Markers
Stick
Hand Color
Silver
Calendar
Date at 6 o'clock
Functions
Date, Power Reserve and Hour, Minute, Second
Movement
Automatic Self Winding
Engine
Breitling Calibre 17
Power Reserve
Approx. 40 hours
Band Material
Stainless Steel
Band Color
Silver
Band Description
Ocean Classic Steel Mesh
Clasp Type
Deployment with Push Button and Foldover
Water Resistant
200 Meters - 660 Feet
Warranty
2 Year WatchMaxx Warranty
Also Known As
A1732024.B868.152A, A1732024/B868/152A, A1732024, B868, 152A, A1732024/B868-152A